Monitorowanie pojazdów, nawigacja, słuchanie muzyki, przeglądanie stron internetowych, wysyłanie wiadomości elektronicznych, baza danych, śledzenie - GPS od momentu udostępnienia systemu do użytku cywilnego znacznie się rozrósł. Tym bardzie trzeba wiedzieć, na co zwrócić uwagę, kupując lokalizator GPS i aplikację nawigacyjną.
Najważniejsze parametry, o które powinniśmy zapytać sprzedawcę systemu to: dokładność pozycji użytkownika, rodzaj oprogramowania, liczba kanałów, czas odświeżania pozycji.
Dokładność, z jaką lokalizator GPS informuje nas o położeniu, zależy od jakości urządzenia. Generalnie im jest ono lepsze (droższe), tym bardziej dokładne. Odbiorniki z najwyższej półki pokazują pozycję z dokładnością do kilku metrów (w zależności od trybu). Tańszy sprzęt ma dokładność rzędu kilkudziesięciu metrów (co generalnie też wystarcza, żeby dobrze się orientować w przestrzeni).
Dla użytkowników samochodowych i motocyklowych najistotniejsza jest dokładność pozioma (odległości). Natomiast, jeśli lokalizator GPS ma być używany na statku (nawigacja wodna), powinien być też dokładnie pokazywać głębokość akwenów.
Rodzaj oprogramowania wyznacza możliwości urządzenia. Im bardziej rozbudowana aplikacja, tym większą bazę dróg, lokalizacji, punktów, obiektów posiada i może pokazać na pulpicie.